Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak (ne)argumentovat proti snížení platů státních úředníků

Postup legislativní rady při boji proti snížení (možná i vlastních) platů: zadejte do právního vyhledávače slovo diskriminace. Vymyslete si jakékoliv argumenty, že snižování platů povede k diskriminaci. Připadá-li vám argument opravdu mimochodný, přidejte odkaz na judikturu. Sice je o něčem úplně jiném, ale to je jedno, nikdo to po vás číst nebude.

Nejsem právník. Při čtení stanoviska legislativní rady jsem několikrát zdvihnul obočí, co všechno je v Evropské Unii možné. Pro jistotu jsem si do Googlu zadal odkazy na Evropskou judikaturu - a nestačím se divit; judikáty mají s tématem společný často akorát tak nadpis.

Začněme malým exkurzem, který zlehka připomíná programování. Zákon je pravidlo - něco zakazuje nebo přikazuje. Toto pravidlo zkoumá některé vlastnosti lidí nebo situace a podle toho vyhodnocuje "ANO" či "NE". Pravidlo je napsáno v nějakém jazyce a obsahuje určité predikáty: "všechny osoby, které jsou černé pleti", "všichni lidé starší 30 let" atd. Na to, aby byl určitý zákon diskriminační, musí obsahovat nějaký predikát, který se týká vlastnosti, podle které se diskriminuje; případně nějaké vlastnosti, která je s ní spojena (například podmínka "prsa větší než X" zcela zřejmě diskriminují proti mužům). Jestliže zákon takové predikáty neobsahuje, pak není diskriminační.

Příklad: zákon ve svém textu obsahuje podmínku týkající se znalostí angličtiny. I kdyby 90% mužů umělo anglicky oproti 30% žen, nejednalo by se v principu o zákon diskriminující na základě pohlaví. Trošku zjednodušeně řečeno: jestliže zákon neobsahuje slova "muž", "žena", pak nediskriminuje vůči pohlaví. Jestliže neobsahuje slovo "věk", pak nediskriminuje vůči věku.

Podívejme se nyní na ono stanovisko legislativní rady:

V tomto ohledu chybí u návrhu novely zákoníku práce údaje o tom, jaký je relevantní a legitimní důvod pro to, aby se podle nově navržené koncepce odměňování zaměstnanců státu snižovaly (některým skupinám zaměstnanců) platové tarify o více než 10 % a vůbec nezohledňovala praxe v nárokové složce platu. Takto roztříštěná úprava totiž nezajišťuje, že ve stejných případech bude postupováno stejně a v různých různě, což je předpoklad pro vyloučení diskriminace;

Osobní ohodnocení je součástí platu prakticky všech zaměstnanců. Existence osobního ohodnocení nezajišťuje, že ve stejných případech bude postupováno stejně a v různých různě. Logickým důsledkem předchozího odstavce je, že jakékoliv osobní ohodnocení je diskriminační. Nutno připomenout, že zde odmítáme zákon nikoliv z důvodu, že je diskriminační, ale že by někdy v budoucnu mohl být přijat nějaký diskriminační zákon.

zrušení platových stupňů, tedy odměňování mj. i podle nabyté praxe, odstraní jeden z mechanismů, který slouží k zajištění rovného odměňování v rámci celé státní správy. Použití kritéria počtu odsloužených let je přitom podle Soudního dvora EU zpravidla způsobilé dosáhnout legitimního cíle odměnit nabytou zkušenost, která zaměstnanci umožňuje, aby lépe plnil své úkoly (rozsudek Cadman, C-17/05).

O čem byl rozsudek Cadman, C-17/05? Tento rozsudek říká, že pokud zaměstnavatel platí více lidem s delší praxí než těm s kratší, bere se to automaticky jako legitimní důvod (na rozdíl od toho, kdyby platil více modrookým, kde by musel legtimitu vysvětlovat). Protože stát délku praxe nechce brát v úvahu, je tento rozsudek k daném předmětu zcela irelevantní.

Míra zkušeností je přitom podstatná především u vysoce odborných činností, které vyžadují značnou délku praxe a průběžné vzdělávání (např. lékařská povolání či legislativa). Vzhledem k tomu, že kompenzační prvek navrhovaný na místo zrušení platových stupňů - navrhovaná možnost zvýšit osobní příplatek - nezakládá nárok na takový postup, hrozí riziko, že zatímco v jedné organizační složce státu či jeho útvaru budou platy na vyšší úrovni, v jiné budou z důvodu nedostatku finančních prostředků na úrovni nižší, ač se bude jednat o stejnou či přinejmenším srovnatelnou práci vykonávanou se stejným nasazením a zkušenostmi

Opět - totéž se týká jakéhokoliv osobního ohodnocení; stejně tak se ale týká zařazení do platových skupin, nebo toho, že délka praxe rozhodě neznamená automaticky lepší schopnosti a "morální" nárok na vyšší plat.

Samotný vedoucí pracovník ani výše postavený státní úředník, jenž by v prvé řadě měl na rovnost dbát, by navíc ani nemohl dohlédnout na úroveň platů v celém veřejném sektoru jako celku. Nedostatečné zohlednění nabyté praxe ve srovnání s jinými pak dle Soudního dvora EU zakládá diskriminaci na základě věku (rozsudek David Hütter, C-88/08);

David Hutter, C-88/08 se týká rakouského zákona, který určoval odměňování zaměstnanců dle délky praxe, nicméně ze stanovení vyjímal praxi získanou před dovršením 18 let věku. Jak jsem psal výše - zákon obsahuje slovo "věk", je tedy zřejmým kandidátem na to stát se diskriminační. Věta, kterou jsem v předchozím odstavci zvýraznil, je vzhledem ke kontextu rozsudku a kontextu, ve kterém ho používá legislativní rada, lež.

3. v případě státních zaměstnanců se navrhuje takové snížení platů, které při zrušení platových stupňů v mnoha případech podstatně přesáhne 10 %, kdy bude platit, že čím delší praxe bude při plošném zrušení platových stupňů znamenat, tím větší snížení platu. Důsledky takového řešení znamenají diskriminaci vzhledem k věku, a to bez legitimního důvodu (alespoň není žádný uveden).

Vzhledem k tomu, že tato úprava neobsahuje slovo "věk", pak se nejedná o diskriminaci vzhledem k věku. Jako protipříklad můžeme uvést starého státního zaměstnance, který však nastoupil na své místo teprve před rokem.  Navzdory stáří na něj tato legislativa dopadne méně. Legislativní rada se zde dopouští omylu, který jsem popisoval na příkladu s angličtinou: fakt, že nějaký zákon způsobí, že na skupinu definovanou nějakým znakem (věk > 40) dopadne jinak než na jinou skupinu (věk < 40) neznamená, že je zákon diskriminační.

Text legislativní rady osbahuje ještě několik dalších odkazů na podobně irelevantní texty. Zdá se, že se členové rady rozhodli, že budou bojovat za každou cenu; i za cenu vymýšlení naprosto nesmyslných a lživých argumentů.

Autor: Ondřej Palkovský | pátek 24.9.2010 17:20 | karma článku: 13,75 | přečteno: 1901x
  • Další články autora

Ondřej Palkovský

Jak trh nutí pumpaře k vyšším ziskům

Některé situace nastávají s železnou pravidelností každých pár let, přesto vlády reagují stále stejně špatně. Malý článěk z rubriky "ekonomické sofismy podesáté" aneb už byste to konečně mohli pochopit.

16.3.2022 v 12:52 | Karma: 17,47 | Přečteno: 1191x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Jak obejít blokování hazardu navrhované ministerstvem financím do 20 minut

Ministerstvo financí chce za účelem lepšího výběru daní zavést v ČR totalitní praktiky. jak se důsledkům těchto praktik vyhnout jen ukazuje, jak funguje současná politika.

24.5.2016 v 15:24 | Karma: 20,58 | Přečteno: 1194x | Diskuse| Občanské aktivity

Ondřej Palkovský

Zákon proti kouření - smutný svědek současné politiky

Zjistit, co je správné, je nesmírně obtížné. Je to stejně obtížné, jako jakákoliv jiná lidská činnost. Poslední dobou mám pocit, že to ale vůbec nikoho nezajímá.

18.12.2015 v 8:56 | Karma: 21,39 | Přečteno: 662x | Diskuse| Politika

Ondřej Palkovský

Zbytečný boj proti kouření

Díky panu ministru Hegerovi se znovu objevují nápady na další kroky proti kouření. Neděsí mě ani tak to, že se stát snaží zakročit proti tomuto zlozvyku, jako spíše argumenty, které pro to používá. Nedá mi než se ptát: kdo bude další skupina, další činnost, proti které se začne vést podobně hloupá válka?

2.4.2013 v 9:15 | Karma: 25,70 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Společnost

Ondřej Palkovský

Tacitní koluze a telekomunikační operátoři

Vypadá to, že se ČTÚ se bude snažit obvinit operátory z kartelové (ne)dohody. Ze zpráv to zatím vypadá, že operátoři se sice na ničem nedohodli, ale aniž by se dohodli, tak postupovali tak nějak ve shodě, aby si udrželi vysoké zisky. A to se prý nesmí.

10.12.2012 v 9:30 | Karma: 9,39 | Přečteno: 1059x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Nucené práce a lehkoživky

Použití emotivních názvů v diskuzi není příliš vhodné - použití výrazu "lehkoživka" v odlišném stanovisku soudce Balíka způsobilo, že mnoho lidí začalo vidět rudě a po přečtení takového slova odmítli vzít zbytek jeho odlišného stanoviska (dalších 5 stránek) v potaz. Rozsudek ÚS však není o moc lepší, až příliš snadno sklouzl k označení veřejně prospěšných prací za nucené práce a asi tak způsobil, že rudě pro změnu viděl pan Balík, když odlišné stanovisko sepisoval.

3.12.2012 v 9:20 | Karma: 15,07 | Přečteno: 1493x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Ekonomie, experti na něco jiného a černý trh

Před několika lety byla ve Velké Británii odsouzena matka dvou dětí, které obě zemřely na syndrom náhlého úmrtí. Vážený doktor medicíny přednesl před soudem jasný důkaz, který "nezvratně" potvrdil, že taková situace je krajně nepravděpodobná a matka je tady prakticky jistojistě vrah. Po několika letech byla paní rehabilitována a u soudu se již ke statistice mohou vyjadřovat pouze ti, kteří statistice opravdu rozumí. Odborník na závislosti a psychiatr, pan Nešpor, píše: "Klausovo uvažování o alkoholu je primitivní." Není to podobný případ?

21.9.2012 v 8:30 | Karma: 15,00 | Přečteno: 1187x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Šetření podle naší vlády - jak mají vypadat "prorůstová" opatření

Statní finance na tom nejsou příliš dobře. Že je s tím potřeba "něco" udělat, na tom se myslím shodnou všichni rozumní lidé. Že to "něco" je zrovna to, co navrhuje naše vláda je ovšem otázka jiná.

30.4.2012 v 8:30 | Karma: 22,06 | Přečteno: 1401x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Varování: ministerstvo zdravotnictví způsobuje rakovinu

Ministerstvo zdravotnictví chce na nekuřáckých místech zakázat i elektronické cigarety. Je k tomu nějaký důvod, nebo se jedná jen o další v sérii tažení proti nepříteli?

27.4.2012 v 10:00 | Karma: 14,64 | Přečteno: 940x | Diskuse| Politika

Ondřej Palkovský

Smlouva o fiskální unii - je jedno, co se tam píše, hlavně podepsat

Psychologie davu bývá málokdy označována jako doporučený způsob jednání; naopak, bývá tím popisován způsob, jak manipulovat s lidmi. Současné kritiky kroků pana Nečasem však spojuje jedno: hlavní důvod, proč podepsat, je být součástí davu. Pokud by to bylo pragmatické doporučení "bohužel nám nic jiného nezbývá", dalo by se to pochopit. Nadšené vykřikování o tom, jak jsme špatní, když nedržíme basu, mě naplňuje smutkem.

7.2.2012 v 8:30 | Karma: 26,72 | Přečteno: 1054x | Diskuse| Politika

Ondřej Palkovský

Proč zakázat kouření v restauracích? Protože se mi to nelíbí?

Nemám rád zakouřené hospody, a tak jsem si se zájmem nedávno přečetl několik článků, jak se Češi konečně začínají stavět k zákazu kouření v restauracích čelem. Větší a větší část obyvatel se kouření v restauracích nelíbí, a proto by ho měl stát zakázat. Pak mě napadlo, že možná většina občanů nemá ráda death-metal, přesto ho zakázat nikdo nechce. A to navzdory tomu, že tam, kde se hraje, se nedá moc vydržet.

9.11.2011 v 8:30 | Karma: 37,52 | Přečteno: 5734x | Diskuse| Politika

Ondřej Palkovský

Stravenky - nekonečná sága

Administrativa, tisk, distribuce a další činnosti týkající se stravenek jsou zcela neproduktivní; jsou typickým případem daňové distorze. Zároveň jsou stravenky jsou představitelem "rozprozstřených nákladů a koncentrovaných výnosů". Dá se tedy předpokládat, že lobbing(korupce) bude v tomto případě úspěšný. Teď už jen stačí sledovat, kdo je do něj zapletený.

19.9.2011 v 8:30 | Karma: 14,59 | Přečteno: 1901x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Otázky současné ekonomiky

Při pročítání různých názorů na dnešní ekonomické problémy mě napadají různé otázky. Odpovědi neznám. Co si myslíte vy?

12.9.2011 v 8:30 | Karma: 12,40 | Přečteno: 1116x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Rychlosti se nesčítají

Nedávno jsem se v televizních zprávách od jednoho dopravního experta dozvěděl, že rychlosti se při čelním nárazu automobilů sčítají. Pokud se srazí dvě auta v rychlosti 50 km/h, je to prý, jako kdybyste ve stovce najeli do zdi. Zkusím tedy v následujících odstavcích několika různými způsoby vysvětlit, proč tomu tak není; náraz v 50 km/h do zdi je (téměř) identický nárazu v 50 km/h do stejného protijedoucího auta, které jede stejnou rychlostí.

14.6.2011 v 8:20 | Karma: 33,06 | Přečteno: 21812x | Diskuse| Věda

Ondřej Palkovský

Stravenky a omezení pracovní doby

Stravenky jsou jedním z "benefitů", za které poslední dobou odbory ohnivě bojují. Je výsledkem tohoto boje skutečný přínos pro zaměstnance nebo se jedná jen o způsob, jak si stravenkářské firmy mohou vydělat?

29.3.2011 v 8:10 | Karma: 25,10 | Přečteno: 2716x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Povinné očkování - ano či ne?

Očkování dětí proti obrně, černému kašli a dalším podobným nemocem dokázaly zachránit před smrtí či trvalými následky mnoho lidí. Je však nutné toto očkování nařizovat?

19.1.2011 v 8:30 | Karma: 21,59 | Přečteno: 1655x | Diskuse| Politika

Ondřej Palkovský

Monopolizace autobusového odvětví

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nedávno udělil pokutu firmě Student Agency za zneužívání monopolního postavení. Evropská unie nyní přijímá zákony, které té samé firmě její majoritní pozici na trhu upevní.

2.12.2010 v 8:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 1511x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Hlava - prohrává Student Agency, Orel - vyhrává ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil společnosti Student Agency pokutu 6 milionů korun za to, že jezdila v roce 2007 mezi Prahou a Brnem s autobusy jen za padesát korun. Malý rozbor toho, co vše je dnes v "právním státě (a EU)" možné.

8.11.2010 v 8:10 | Karma: 19,30 | Přečteno: 1646x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Jak nás jiní klamou statistikou a my se necháme

Sbírka několika typických příkladů, na které se všichni denně v novinách chytáme. Je velmi obtížné správně interpretovat statistiku; je strašně jednoduché se splést.

2.11.2010 v 8:00 | Karma: 24,97 | Přečteno: 2823x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Jak funguje cenová diskriminace aneb proč nemůžete vystoupit dřív

Jistý profesor ve Velké Británii vystoupil z vlaku o stanici dříve. Musel doplatit 150 liber. Malé zamyšlení nad tím, jak na první pohled absurdní pravidlo může mít velmi racionální vysvětlení.

30.9.2010 v 14:30 | Karma: 17,24 | Přečteno: 3302x | Diskuse| Ekonomika
  • Počet článků 79
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2292x
Je obtížné najít hloupější a nebezpečnější způsob rozhodování než dát tato rozhodnutí do rukou lidem, kteří nic neplatí za to, že se zmýlí.
-- Thomas Sowell