Nezamýšlené efekty současných evropských bankovních garancí

Německo, Irsko, Řecko, Dánsko, Island a Rakousko se za současné krize rozhodly garantovat bankovní vklady. Jaké mohou být důsledky těchto rozhodnutí?

Nic není zadarmo. Vládní garance však patří ke státním zásahům, u kterých se tento ekonomický zákon velmi špatně ukazuje. Na jeden z efektů poukázal již Frédéric Bastiat ve své eseji Co je vidět a co není vidět, v kapitole 9. Úvěr. Vysvětluje, že vládní garance vede k přesměrování prostředků od lidí, kteří mají důvěru (credit - v angličtině zároveň výraz pro úvěr) k lidem, kteří mají vládní garanci. Jedná se o přidělení nezasloužené výhody, zároveň však nejspíše poputují prostředky na méně efektivní místo, než by putovaly bez vládní garance. Bohužel, bankovní systém již nefunguje tak průhledně jako za Bastiatových dob, přesto základní idea - nic není zadarmo - platit nepřestala.

Důsledkem vládní garance je, že vklady v bankách v podstatě získají stejný rating (hodnocení) jako má vláda. Nebo naopak vláda získá stejný rating, jako mají současné vklady v těchto bankách. Vyberte si - Německo je zadluženo do výše 60% HDP, Řecko cca. 110%, průměr EU je kolem 60%. Pokud jste zadluženi, nejste většinou v pozici někomu pomáhat; naopak, zpravidla vy sami potřebujete pomoc. EU  nemá tolik peněz, aby byla schopna takových garancí.

Vklady v bankách budou garantovány do 100% výše, to je, co je vidět. Mnoho jiných finančních instrumentů tuto garanci nezískalo; to je to, co vidět není.  Vkladatelé už začali přesouvat své vklady z britských bank do irských (garantovaných). Je pravděpodobné, že vládní garance budou muset zavést v podstatě všechny země euro-zóny, protože bankovnictví státu, který toto nezavede, se stává nekonkurenceschopné. To se ale netýká jenom vztahu států, na trhu existuje mnoho jiných negarantovaných finančních produktů. Garance povedou k odlivu od těchto produktů do bankovních vkladů. 

Problém garancí bohužel je, že vedou k poměrně velkému morálnímu hazardu a podporují nestabilitu bankovního systému. Státy, které tak mají bankovnictví jakž takž zdravé, budou nuceny zavést opatření, které vedou k destabilizaci jejich bankovního systému. To otevře dveře spekulantům, kteří začnou hledat cesty, jak těchto garancí využít ke svému prospěchu. Výsledkem tak může být místo "runu na banky" dokonce "run na stát". Stačí pár zkrachovalých bank, spekulace na krach země způsobí výrazné zvýšení úrokové míry a země přestane mít peníze. Island je horkým kandidátem. Začne ECB monetizovat? Vytvoří ostatní země fond pomoci a pomohou takové zemi zaplatit dluhy? Bude to stačit?

K Velké krizi ve 30. letech velmi výrazně přispělo, že státy zavedly vysoká cla a tím v podstatě zlikvidovaly mezinárodní obchod. To, co dnes vidíte, je vytváření celosvětové krize v přímém přenosu. Zatím státy jenom přijímají destabilizační pravidla; až začnou omezovat kapitálové toky, nebude již pomoci.

Několik poznámek nakonec: jak to tak píšu, tak musím přidávat další a další státy..teď se začala  přidávat i ČNB .. a Island.   Irsko, Řecko a Dánsko podle všeho garantují všechny vklady, Německo pouze soukromá, Island pouze vklady svých obyvatel, ostatní do výše 20.000 euro, do 50.000 liber garantuje britská vláda. Ve Velké Británii došlo ke zvednutí garance z 35.000 liber na 50.000, součástí záchranného plánu v USA je zvýšení garance na 250.000,- dolarů na bankovní vklady.  Island  vůbec vypadá jako zkrachovalá ekonomika.

UPDATE: teď už i portugalsko.

Další zprávy: Fed říká, že zdvojnásobení objemu aukcí hotovosti až na 900 mld. USD by měly podpořit půjčování na trzích a uvolnit úvěrové tlaky (Bloomberg). Fed říká, že začne věnovat pozornost potřebám dodatečných rezerv bank, s platností ode dneška významně rozšíří objem aukcí Term Auction Facility (Reuters) Že by se rozhodli záchranný balíček monetizovat?

DJIA padá o 500 bodů dolů balíček nebalíček. Ruská centrální banka prodala 5 mld. USD, aby podpořila rubl. Investoři možná začnou utíkat ze státem negarantovaných hedge-fondů do státem garantovaných vkladů v bankách. Mnoho z nich to patrně zkusí udělat...kolik asi uspěje?

Lidé masivně kupují zlato (jakožto peníze, které nemají riziko protistrany) až tak, že sehnat zlaté slitky v malých velikostech je prakticky nemožné. Problémy krizi narůstají exponenciálním tempem. Bude-li to takhle pokračovat, tak brzy přijdou problémy, u kterých bude všem jasné, že vyřešit prostě nejdou. Na druhou stranu - existuje problém, který by tisk peněz nevyřešil?

Autor: Ondřej Palkovský | úterý 7.10.2008 8:30 | karma článku: 19,06 | přečteno: 3991x
  • Další články autora

Ondřej Palkovský

Nucené práce a lehkoživky

3.12.2012 v 9:20 | Karma: 15,07

Ondřej Palkovský

Stravenky - nekonečná sága

19.9.2011 v 8:30 | Karma: 14,59

Ondřej Palkovský

Otázky současné ekonomiky

12.9.2011 v 8:30 | Karma: 12,40

Ondřej Palkovský

Rychlosti se nesčítají

14.6.2011 v 8:20 | Karma: 33,06
  • Počet článků 79
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2292x
Je obtížné najít hloupější a nebezpečnější způsob rozhodování než dát tato rozhodnutí do rukou lidem, kteří nic neplatí za to, že se zmýlí.
-- Thomas Sowell