Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Může za současné americké problémy "neoliberalismus"?

Ze současných problémů nejen na americkém trhu bývají poslední dobou často obviňovány deregulace, "neoliberalismus", chamtivost. Autoři takových výroků by se však měli zamyslet nad tím, že korelace ne vždy znamená kauzalitu. Podívám-li se na současný peněžní systém a důvody, které k současné krizi vedly, převážná většina z nich má původ nikoliv v neexistenci regulace, ale v existenci státních zásahů. Obviňování "neoliberalismu" ze současné krize se tak podobá označování doktorů za původce smrti - většina lidí umírá v jejich péči.

Chceme-li zjistit, co stojí za současnou krizí, klišé "nepoměr mezi skutečnou hodnotou a objemem půjček"(co to je asi skutečná hodnota) nebo "koncentrace bohatství způsobuje větší spekulaci na základě zadlužení (leverage)" (proč by větší bohatství vedlo k většímu zadlužení) nám to opravdu neozřejmí. Na to je naopak potřeba začít studovat ten prokletý kapitalistický systém a zjistit, jak funguje a proč se stalo to, co se stalo.

Rozdíl mezi liberály a těmi ostatními je překvapivě svoboda. Liberálové tvrdí, že by lidé měli mít svobodu - včetně svobody vybrat si, které obchodní partnery by měli považovat za důvěryhodné a kterým by se měli vyhnout. Naopak těm ostatním se to nelíbí, prosazují, aby lidé svobodu neměli - aby jim stát v případě socialismu, nebo nějaká forma cechu v případě korporativismu, stanovovali, s kým se smí a nesmí dohodnout na určité práci, komu smí nebo nesmí svěřit své peníze.

Jon Stewart: Mnoho lidí často mluví o kapitalismu a volném trhu, a to je naše ekonomická teorie. Tak proč máme centrální banku? Proč máme někoho, kdo stanovuje úrokovou míru, když žijeme ve společnosti s volným trhem?
Alan Greenspan: Pokládáte velmi důležitou otázku. Centrální banka nebyla potřeba, když jsme byli na zlatém standardu, na konci 19. století. Lidé nakupovali a prodávali zlato, a vše, co teď dělá Fed, fungovalo automaticky. Ale skoro všichni se v roce 1930 rozhodli, že zlatý standard zaškrcuje ekonomiku a zlatý standard byl opuštěn. Jenomže potřebujete někoho, nějaký mechanismus, který by určoval, kolik bude peněz, uvědomte si, že množství peněz má vztah k míře inflace. Čím více peněz máte, tím je inflace vyšší, a to není dobré.
Jon Stewart: Takže my tu nemáme volný trh?
Alan Grenspan: Ne.
Jon Stewart: Existuje tu viditelná benevolentní ruka, která se nás dotýká.
Alan Greenspan: Naprosto. Máte zcela pravdu. V míře, v jaké centrální banka ovládá množství peněz v systému, tu nemáme volný trh. Většina lidí to nazývá regulace.
Video

Na začátku 20. století se postupně většina států odklonila od peněz založených na drahých kovech a penězi se stal potištěný papír od centrálních bank. Zároveň s tím začaly centrální banky de-fakto garantovat vklady na účtech v bankách, které mohou soukromé banky vytvořit jen zápisem do počítače. Pokud by si mohl státem garantované účty vytvářet každý z nás, peníze by okamžitě ztratily cenu. Proto stát omezuje, kdo smí založit banku a kdo ne. Socialismus se snoubí s korporativismem a státem vytvořeným oligopolem. Proč? Protože si někteří lidé myslí, že je to takhle lepší.

Alan Greenspan: Je mnoho lidí, včetně mě, kteří se silně domnívají, že mezi lety 1870-1914 s mezinárodním zlatým standardem jsme si vedli velmi dobře.
Video

Máte-li moc emitovat peníze, máte šanci velmi zbohatnout. Ten, kdo se k novým penězům dostane jako první, nakupuje za staré ceny, zatímco ti ostatní musí strávit vyšší ceny v důsledku inflace. Bankovní a finanční systém jsou typicky prvními příjemci nových peněz, není se co divit, že lidé z tohoto sektoru jsou tak bohatí. Liberálové prosazují, aby si peníze mohl tisknout každý. Ač se to zdá v dnešním světě absurdní, systém v takové podobě fungoval různě po světě několik posledních tisíciletí - byly to peníze založené na drahých kovech.

John Bird: Vy jste tu krizi neočekávali?
John Fortune: My jsme ji neočekávali ve striktním významu toho slova... ani v jakémkoliv jiném významu toho slova, ale když přišla, tak jsme si toho všimli.
Video

Je nepopiratelné, že v čele mnoha finančních společností stojí nekompetentní lidé. Je stejně nepopiratelné, že v čele státu stojí neschopní lidé. Růst cen domů a nárůst množství hypoték byl až do roku 2007 chválen a podporován americkými politiky (viz. např. zde), stejně, jako je podporován u nás. Ještě v březnu roku 2007 guvernér Fedu prohlásil, "subprime crisis is contained" (krize subprime hypoték se nebude dále šířit). Články doporučující regulaci jsou jen okřídleným "po bitvě je každý generál". Copak není absurdní očekávat od lidí, kteří problém neviděli, kteří dokonce snížením úrokové sazby na směšné 1% celou krizi způsobili, že by byli schopni problém vyřešit?

Peter Schiff 28.8.2006: Myslím, že recese bude docela špatná a nepotrvá několik čtvrtletí, ale několik let. Problémem americké ekonomiky je příliš vysoká spotřeba a příliš malé úspory. Americký spotřebitel přestane spotřebovávat a začne šetřit, zvlášť, když uvidí klesat hodnotu svého domu. Pokud je ekonomika založená ze 70% na spotřebě, nemůžete tuto nerovnováhu odstranit bez recese. Místo, abychom se recesi bránili, měli bychom ji vítat.
Video

Ludwig von Mises kolem roku 1926 předpověděl Velkou krizi. Silně doporučoval zrušení centrální banky a udržení peněz založených na drahých kovech. Irving Fischer několik dní před krachem v roce 1929 prohlásil, že ceny dosáhly navždy vysokých hodnot. Následujících několik měsíců ujišťoval veřejnost, že pokles cen je jen dočasný a že se ceny opět zvýší. Dnes se na školách o Misesovi nedozvíte, zato bez Fischerovy kvantitativní teorii peněz zkoušku neuděláte. Jaké vzdělání asi budou mít ti, kteří by měli bankovní systém regulovat? Stačí se podívat na současnou aktivitu americké vlády - dělají vše pro to, aby se vyhnuli podobné krizi, která vznikla ve 30. letech. Dělají kroky, které možná povedou k tomu, co se stalo v Německu v letech dvacátých. Jenomže německá zkušenost byla ještě horší.

Jim Rogers: Federální rezervní systém v posledním týdnu vydal 230 miliard dolarů, aby dostal hypoteční dluhy ze systému. Bernanke nebyl nikdy nikým zvolen, nevím, kde bere tu drzost utratit 230 mld. z našich peněz, aby zachránil několik svých přátel na Wall Street. Tohle je naprosto ostudné. Od teď bude lítat po světě ve vrtulníku a vybírat nájemné. Kdo mu dal pravomoc zničit dolar, zničit naši měnu, v podstatě zničit americkou ekonomiku, nikdo pro něj nikdy nehlasoval. A teď dává další peníze svým přátelům, aby se mohli dál prohánět ve svých Maserati. Důvod, proč to udělali je ten, že kdyby Bear Sterns zkrachoval - oni si v lednu vyplatili miliardy a miliardy dolarů na odměnách - pokud by zkrachovali, museli by vrátit své odměny. A to je důvod, proč to celé udělali - Federální rezervní systém používá peníze daňových poplatníků, aby zaplatil traderům z Bear Sterns jejich Maserati.
Video [ poznámka: Jim Rogers patrně trochu přehání, ale v principu má pravdu - v jiném videu konstatuje, že při dřívějších krizích většina brokerů na Wall Street zbankrotovala a taky to nebyl konec světa ]

Současný peněžní systém je směs socialismu a korporativismu. Nevím, co se skrývá pod pojmem "neoliberalismus", ale liberalismu se to podobá jen názvem. Když je možné, že "liberálové" v USA jsou jako čeští sociální demokraté, proč by pojem "neoliberalismus" v ČR nemohl označovat korporativisty. Dodržování zásad liberalismu má totiž se současnou krizí společné totéž, co západní imperialisté s mandelinkou bramborovou.

Autor: Ondřej Palkovský | pátek 28.3.2008 8:30 | karma článku: 15,56 | přečteno: 1329x
  • Další články autora

Ondřej Palkovský

Jak trh nutí pumpaře k vyšším ziskům

Některé situace nastávají s železnou pravidelností každých pár let, přesto vlády reagují stále stejně špatně. Malý článěk z rubriky "ekonomické sofismy podesáté" aneb už byste to konečně mohli pochopit.

16.3.2022 v 12:52 | Karma: 17,47 | Přečteno: 1191x | Diskuse| Ekonomika

Ondřej Palkovský

Jak obejít blokování hazardu navrhované ministerstvem financím do 20 minut

Ministerstvo financí chce za účelem lepšího výběru daní zavést v ČR totalitní praktiky. jak se důsledkům těchto praktik vyhnout jen ukazuje, jak funguje současná politika.

24.5.2016 v 15:24 | Karma: 20,58 | Přečteno: 1195x | Diskuse| Občanské aktivity

Ondřej Palkovský

Zákon proti kouření - smutný svědek současné politiky

Zjistit, co je správné, je nesmírně obtížné. Je to stejně obtížné, jako jakákoliv jiná lidská činnost. Poslední dobou mám pocit, že to ale vůbec nikoho nezajímá.

18.12.2015 v 8:56 | Karma: 21,39 | Přečteno: 662x | Diskuse| Politika

Ondřej Palkovský

Zbytečný boj proti kouření

Díky panu ministru Hegerovi se znovu objevují nápady na další kroky proti kouření. Neděsí mě ani tak to, že se stát snaží zakročit proti tomuto zlozvyku, jako spíše argumenty, které pro to používá. Nedá mi než se ptát: kdo bude další skupina, další činnost, proti které se začne vést podobně hloupá válka?

2.4.2013 v 9:15 | Karma: 25,70 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Společnost

Ondřej Palkovský

Tacitní koluze a telekomunikační operátoři

Vypadá to, že se ČTÚ se bude snažit obvinit operátory z kartelové (ne)dohody. Ze zpráv to zatím vypadá, že operátoři se sice na ničem nedohodli, ale aniž by se dohodli, tak postupovali tak nějak ve shodě, aby si udrželi vysoké zisky. A to se prý nesmí.

10.12.2012 v 9:30 | Karma: 9,39 | Přečteno: 1059x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Klimatičtí aktivisté ochromili letiště v Mnichově, vybrali si rušné svátky

18. května 2024  8:34,  aktualizováno  9:49

Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z...

Spolupředsedové AfD vyzvali Bystroně, ať opustí předvolební kampaň

18. května 2024

Spolupředsedové německé pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová...

Západ má strach z ruské porážky stejně jako z té ukrajinské, soudí Zelenskyj

18. května 2024  8:46

Sledujeme online Západ se bojí porážky Ruska stejně jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. Řekl to v pátek...

Kvůli nehodě kamionu je uzavřena D35 u Olomouce ve směru na Mohelnici

18. května 2024  7:39,  aktualizováno  7:45

Kvůli nehodě kamionu byla dnes časně ráno uzavřena dálnice D35 u Olomouce-Nemilan ve směru na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 79
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2292x
Je obtížné najít hloupější a nebezpečnější způsob rozhodování než dát tato rozhodnutí do rukou lidem, kteří nic neplatí za to, že se zmýlí.
-- Thomas Sowell